Picture of שרון לרמן

שרון לרמן

איך לבחור שם וסלוגן לעסק?

יש משפט שאומר, ״טוב שם טוב משמן טוב״ וכשמדובר בעסק שלכם, זה נכון כפליים. משום ששם טוב, יכול לסייע בבידול העסק, ימשוך תשומת לב, יספר לקהל שלכם באופן תת מודע מה אתם מוכרים, ובאופן כללי, ימתג אתכם נכון.

למצוא שם מדויק לעסק הוא אתגר לא פשוט כלל. מה גם שעד שלא תצלחו את האתגר הזה ותמצאו את השם הקולע, לא תוכלו להתקדם עם השפה העיצובית שלכם ועם המיתוג. לכן השלב הראשון והקריטי הוא להפשיל שרוולים ולמצוא את השם שישקף את העסק שלכם. את הערכים שלו ואת המוצרים או השירותים שאתם מוכרים.

אז מה העסק שלכם מוכר? למי? ולמה שיקנו דווקא מכם?

קודם כל, חשוב לדייק מאד את מה שהעסק שלכם עושה. תתפלאו לדעת כמה בעלי עסקים לא יודעים להעביר לאחרים בכמה מילים, מה העסק שלהם עושה. הם יודעים לעשות את הדברים אבל לא יודעים להסביר בדיוק מה הם עושים. מה התועלות, למה כדאי להם לרכוש דווקא את המוצר שלכם ומה מבדל אותו מכל השאר. אז השלב הראשון הוא בירור עם עצמכם. קחו דף ועט, או פתחו קובץ במחשב והתחילו לכתוב את כל הדברים שעולים לכם בראש. עד שתגיעו לרמת זיקוק כזו שבשניים שלושה משפטים תוכלו לספר על העסק ועל התועלות שלו. מתוך מה שתכתבו, תוכלו כבר לגבש את החזון שלכם. רוצים לקבל עזרה ממקצוענית כמוני?

אם צלחתם את השלב הראשון, מעולה! עכשיו מתחילה העבודה.

למצוא שם לעסק, היא משימה מאתגרת כבר אמרנו זאת. למצוא סלוגן ומשפט הנעה חכם מאתגר לא פחות. אחת הסיבות לכך היא שהעסק הוא כמו הבייבי שלנו ולכן אנחנו נוטים לערב את הרגש שלנו, מה שהופך אותנו ללא אובייקטיביים ומקשה על המשימה. זוהי הסיבה שרבים פונים לבעלי מקצוע כמו קופירייטרים או אנשי תוכן, שימצאו עבורם את השם הנכון.  וזו בהחלט אופציה טובה אם לא מצליחים לנטרל את הרגש. רוצים לראות את העבודות שלנו בתחום עיצוב לוגו ומיתוג?

אחרי שהבנתם את העסק שלכם לעומק, אתם יודעים מי הוא קהל היעד שלכם, איזו שפה הוא דובר, מה הרצונות או הכאבים שלו ובמה אתם נבדלים מהמתחרים. זה הזמן לצלול לעומק. זה הזמן לאתגר אותי ואת הצוות שלי לבנות גם בעבורך מיתוג ועיצוב מנצח. לאחר מכן נעבור לשלבים הבאים של בניית אתר או אתר סחר ונוכחות ברשתות החברתיות.

עשו ואל תעשו בבחירת שם וסלוגן לעסק

בואו נתחיל במה שלא כדאי לנו לעשות, נלך על שיטת האלימינציה.

–       אל תתפשרו על השם הראשון. אם מצאתם שם שנראה לכם טוב כבר על ההתחלה, שימו אותו בצד משום שאם כל כך מהר מצאתם אותו, כנראה שגם אחרים חשבו על זה. לא נשלול אותו אבל נמשיך לחפש.

–       אל תסתפקו בכמה שמות. חפשו כמה שיותר שמות, אתם תגלו שככל שתרדו לעומק, ככל שתמשיכו לחפש, יעלו עוד ועוד שמות.

–       אל תבחרו לבד. אם מצאתם שם שנראה לכם מתאים, שלחו אותו לכמה אנשים שאתם מעריכים את דעתם ויודעים שיתנו לכם חוות דעת טובה. מבט חיצוני שאינו מעורב רגשית הוא חשוב.

ועכשיו נעבור למה שכן צריך לעשות בכדי לבחור נכון שם וסלוגן לעסק

כדי לבחור שם, אתם צריכים לעבוד עם אסוציאציות. פשוט תנו לדמיון שלכם להשתולל, חברו חצאי מילים הקשורות התחום, ראשי תיבות של מילים רלוונטיות, שחקו עם שם המשפחה, או עם ערכים המתכתבים עם המוצר שלכם ונסו כל העולה על רוחכם, ממש כאילו הייתם בגן משחקים. כשהראש פתוח ולא שיפוטי, אתם תתפלאו לגלות כמה דברים יעלו.  אופציה נוספת היא דווקא ללכת על שדה סמנטי שונה ו״לשאול״ ממנו מונחים שיכולים להתחבר. לדוגמא: אם אתם מעבדה לתיקוני מחשבים, תוכלו לשאול מושג מתחום הרפואה כמו למשל ״הקפסולה״ וזה ישמע רלוונטי.

מה שחשוב לדעת זה שהשם צריך להיות קליט, לא מסובך, פשוט וקריא. אם השם שלכם לא יעמוד בקריטריונים האלה, תפספסו את המטרה. כמו כן, מומלץ שהוא יהיה בן הברה אחת או מקסימום שתיים ולא יותר.

אל תוותרו לוגו מקצועי, על סלוגן קליט ועל משפט הנעה לפעולה.

תפקידה של תת הכותרת, היא לתת עוד קצת הבהרה וערך מוסף לגבי העסק שלכם. כי לפעמים במילה אחת המשמעות לא עוברת עד הסוף. משפט המניע לפעולה או בשם אחר: תת הכותרת צריכה להכיל מקסימום שלושה מילים ולא יותר והיא צריכה להיות ממוקדת ומזוקקת. שם טוב פלוס תת כותרת טובה, וסלוגן קליט היא הדרך הנכונה להתחיל גם את העסק שלך ברגל ימין. אחרי שתבחרו את השם הנכון ביותר עבורכם, צאו לדרך עם המיתוג הוויזואלי. בהצלחה! אני מבקשת להציע גם לך מפגש חשיבה ראשון ללא כל התחייבות. שלח מייל ישירות אלי – לשרון לרמן

שתף את הפוסט

לקבלת הצעת מחיר